Предавачите на ФБЕ ја продолжуваат својата активна улога во областа на претприемништвото
Свечена промоција на дипломирани студенти   На 14.02.2020-та година (петок) беше одржана свечената промоција на дипломирани студенти на Факултетот и Институтот за бизнис економија.
Заврши еднодневната обука на тема Подготовка на бизнис план
Матурантите од средното училиште ГУЦ  “Здравко Цветковски” од Скопје присуствуваа на еднодневнaта обукa Подготвување на бизнис план, која се одржа во анфитеатарот на Факултетот за бизнис економија- Скопје од страна на проф. д-р Слаѓана Стојановска.
Продолжување на рокот за Втората меѓународна недела и конференција   Факултетот за бизнис економија и Институтот за бизнис економија ја организираат Втората Еразмус + меѓународна недела во Скопје, Р. Македонија од 4 до 8 мај 2020 година.
Нов проект со Универзитетот од Модена   Централно Европската Иницијатива (CEI) преку Програма за размена на знаења (KEP) Италија, одобри проект „Воведување на современи методи на учење во Македонија со употреба на италијански искуства“, на кој корисник на знаењето е Факултетот за бизнис економија - Скопје.
ФБЕ започнува со имплементација на нов Еразмус+ проект   ФБЕ започнува имплементација на Еразмус+ КА2 проект (Економија на одржливост), заедно своите проектни партнери Универзитето за економија од Катовице, Универзитетот од Фиренца, Универзитетот од Марибор, Високата школа за Финансиски студии од Загреб и Вилниаус колеџот од Вилниус.

М-р Ивана Никифоровска, предавач на Факултетот за Бизнис Економија на 12 мај во Неготино оддржа обука на тема: „Претприемништво и иновации“.
Обуките се поддржани од страна на Бирото за развој на образованието, а се наменети за професорите од средните училишта со главна цел воведување на иновативни елементи во наставата. Во прилог на оваа обука м-р Ивана Никифоровска до крајот на месец Јуни ќе одржи уште 3 дополнителни обуки на територијата на Република Македонија.